عسل ارگانیک

انواع عسل را می توان در سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:

 • عسل ارگانیک
 • طبیعی
 • غیرطبیعی

عسل طبیعی بطور ویژه توسط زنبورها تولید شده است و در مقابل آن عسل مصنوعی قرار دارد که زنبور در تولید آن نقشی نداشته و یا نقش بسیار کمرنگی ایفا کرده است. عسل های طبیعی میتوانند در دو نوع ارگانیک و غیر ارگانیک دسته بندی شوند. اما عسل های ارگانیک، طبق شرایط و ضوابط استانداردهای ارگانیک تولید شده اند.

عسل ارگانیک چگونه تولید می شود؟

برای تولید عسل های ارگانیک که یکی از محصولات کشاورزی ارگانیک است، باید مواردی را رعایت نمود. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می نماییم:

 1. موم مورد استفاده در کندو حتما باید طبیعی بوده و توسط زنبور، تولید شده باشد.
 2. بعد از استحصال عسل، به هیچ وجه نباید از موم ها به طور مجدد استفاده شود.
 3. جهت استفاده روزانه زنبورها، باید آب سالم تهیه شود.
 4. عملیات کنترل آفت ها و بیماری هایی که در درون کندو وجود دارد، نباید مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. برای پیشگیری از گسترده شدن آفات، به طور حتم کندوهای بیمار جداگانه نگهداری شوند.
 5. هیچگونه حرارت مستقیمی نیز جهت تبدیل عسل خام به شهد انجام نپذیرد. تا عسل تولیدی، به صورت حرارت ندیده به دست مصرف کننده برسد.
 6. در دوره های زمانی که با کمبود شهد مواجه هستیم، جهت تغذیه زنبورعسل در دوران زمستان، از عسل و گرده گل استفاده شود.
 7. از مناطق بکر و کوهپایه ای جهت استقرار زنبورها استفاده شود تا بتوانند از شهد گیاهان ناب و مختلف جهت تولید انواع عسل تغذیه شوند.
 8. تا حد امکان سعی شود که نگهداری عسل، در درون ظروف شیشه ای انجام پذیرد.

برتری خواص عسل ارگانیک در مقایسه با انواع دیگر

امروزه افراد به دلیل تغذیه نامناسب به بیماری های گوناگونی مبتلا می شوند. بدین ترتیب استفاده از محصولات طبیعی و ارگانیک از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

به دلیل این که در تولید عسل هیچگونه مواد شیمیایی بکار نرفته و همچنین تغذیه زنبورها کاملا طبیعی بوده است. مصرف آنها برای تمامی افراد بدون عارضه بوده است. میتوان خواص گیاهان در درون عسل های ارگانیک پیدا نمود و از آنها بهره مند شد.

خرید عسل ارگانیک

اگر قصد خرید عسل ارگانیک را دارید، حتما توجه داشته باشید که از منابع معتبر و قابل اطمینان این امر انجام گیرد. تشخیص عسل طبیعی تنها از طریق آنالیزهای آزمایشگاهی مشخص خواهد شد. پس به هنگام تهیه این گونه محصولات، از دارا بودن گواهی های مربوطه اطمینان حاصل نمایید.

بیشتر بخوانید : زندگی سالم با مصرف محصولات ارگانیک

admin
نوامبر 9, 2021